2013 ITOSU-RYU KARATEDO WORLD CHAMPIONSHIPS -July 28, 2013 Osaka, JAPAN-

2013 Itosu-Ryu Karatedo World Championships Results

Indivisual Kata
Category 1st Place 2nd Place 3rd Place 5th Place
Kata
Children(male/female)
8 and under
MOKA KUROSE (Japan) KANTA YAMASAKI (Japan) ERI SASAKI (Japan)
GAKU TAMARIBATA (Japan)
TAKAYA MATSUOKA (Japan)
YUTO MAEDA (Japan)
ANUMI FERNANDO (Sri Lanka)
NONOHA OOE (Japan)
Kata
Children(male/female)
9-10
SHINZABUROU OOHATA (Japan) REIKO SASAKI (Japan) SERINA KUROBE (Japan)
KAZUMA SASAKI (Japan)
KAZUTO SASAKI (Japan)
KAZUMASA KUROSE (Japan)
KOUTARO DOBASHI (Japan)
YUUDAI TAMARIBATA (Japan)
Kata
Children(male/female)
11-12
ANNA SAKAMOTO (Japan) YUTO MAKINO (Japan) YUUKU YAMASAKI (Japan)
NANOKO NISHIOKA (Japan)
TATSUKI SAITO (Japan)
MIZUKI KATAYAMA (Japan)
MINTHAKA GAMAGE (Sri Lanka)
TAKAYUKI HONGOU (Japan)
Kata
Children(male)
13-15
SOUTAROU MATSUI (Japan)
KOTAROU OOHATA (Japan) YUTO KUSAKARI (Japan)
TAICHI IKAWA (Japan)
HAJIME MIYAMOTO (Japan)
DEWAKAR SUNDARAM (Sri Lanka)
SHOUNOSUKE SASAKI (Japan)
TOSHIYA NAKAZAWA (Japan)
Kata
Children(female)
13-15
MOMOKO UNE (Japan)
YUUNA MATSUDA (Japan) SAKI YABUNO (Japan)
SAYAKA MINAMI (Japan)
YUUKA TOSHIMA (Japan)
IVANNA PARRA (Venezuera)
KIRIKA SAITO (Japan)
MIYU SHIMIZU (Japan)
Kata
Cadet(male)
16-17
RYO MATSUNAGA (Japan) SHAYANTHANA ABEYNAYAKE (Sri Lanka) MASATO MAEDA (Japan)
ELVERYS SALDIVIA (Venezuera)
Kata
Cadet(female)
16-17
MINORI KAWAMOTO (Japan)
JEAN KENNEDY (Ireland) IRISH JULIENNE S. TERRE (Philippine)
YUKINO HOSHI (Japan)
Kata
Junior/Senior(male)
18 and over
ANDRES STEMPELET (Argentine)
ALLAN KNUDSEN (Sweden) ENDA MAGENNIS (Ireland)
YUKI NOGUCHI (Japan)
AKIRA SASHIE (Japan)
KOUSHI KASHINO (Japan)
TAKUYA NAKAMURA (Japan)
ZAFAR GOLOMHASAN (Sweden)
Kata
Junior/Senior(female)
18 and over
KAORI YASUI (Japan)
LAUREN CRANE (U.S.A) MEGUMI HONGOU (Japan)
TAMAMI YAMASHITA (Japan)
Kata
Senior(male)18-20
DanHolder
TSUYOSHI KOGITA (Japan)
KEITA WATANABE (Japan) DAIKI KATUKI (Japan)
YUUYA NAKAJIMA (Japan)
Kata
Senior(female)18-20
DanHolder
CHIHARU KONO (Japan)
YUKAKO AMANO (Japan) MUTSUKA FUJITANI (Japan)
SAKI NAKAMURA (Japan)
Kata
Senior(male)21-35
DanHolder
RYUHEI MORI (Japan) RYOTA SHINOHARA (Japan) ATSUSHI MATSUMOTO (Japan)
JYUNPEI SUZUKI (Japan)
NOBUYUKI KISHIMOTO (Japan)
JEAN PENA (Venezuera)
RHEINAN B. MANZO (Philippine)
YUSUKE CHOJI (Japan)
Kata
Senior(female)21-35
DanHolder
TAKAKO ASAKAWA (Japan)
ELAINE MARTINEZ (Venezuera) YUUKI HIROMOTO (Japan)
KAREN DOLPHIN (Ireland)
Kata
Senior(male)
36 and over DanHolder
TEJS DAMKJAER (Denmark) AYUMU ODA (Japan) YUTAKA TOKUNOU (Japan)
MITSUHIRO KAJI (Japan)
HIROSHI MAEDA (Canada)
TOSHIYUKI NAKAGAWA (Japan)
ISSAKU MAKINO (Japan)
SUSUMU KITAMURA (Japan)
Kata
Senior(female)
36 and over DanHolder
IKUMI NAKAMURA (Japan)
MIZUKI TOMA (Japan) JONI SHARRAH (U.S.A)
MARIE DOLPHIN (Ireland)
Indivisual Kumite
Category 1st Place 2nd Place 3rd Place 5th Place
Kumite
Children(male)
8 and under
RYOJI KANAMOTO (Japan) RAKUTO YASUI (Japan) KAITO MURAKAWA (Japan)
SYOUTARO TOMINAGA (Japan)
KOSEI NAGATA (Japan)
RENTAROU SHIRAKI (Japan)
TAIGA YAMAMOTO (Japan)
KOTARO KOYAMA (Japan)
Kumite
Children(female)
8 and under
MIYU NAKAMURA (Japan) SAKI NAKAMURA (Japan) MAO UMEGAE (Japan)
Kumite
Children(male)
9-10
ISSA SHIMIZU (Japan) AHMED RAYEN TLILI (Tunisia ) TAITO KONDO (Japan)
AOI NAKAGAWA (Japan)
YOSEI SUGANE (Japan)
SHINYA SUMIYOSHI (Japan)
KAITO SEKI (Japan)
TAKUMI FUKUI (Japan)
Kumite
Children(female)
9-10
SAKI UEKI (Japan) AMI HYUGA (Japan) LANIESHA ARUMUGAM (Malaysia)
AOI FUKUNAGA (Japan)
Kumite
Children(male)
11-12
KOTARO NAKAMURA (Japan) HYUGA SETOGUCHI (Japan) AYUMU HARADA (Japan)
KAZUMA SAKAMOTO (Japan)
SHUGO TAKAHASHI (Japan)
YUUKI KUROKI (Japan)
YUUZIROU OOHATA (Japan)
RANNTARO HAZEYAMA (Japan)
Kumite
Children(female)
11-12
MAHIRU UCHISAKI (Japan) AYANE KIMURA (Japan) NODOKA YAMANAKA (Japan)
MEI IZUSHI (Japan)
MOMOKA KIMOTO (Japan)
SUMOMO KONDO (Japan)
YUI KURITA (Japan)
KANON MURAKAWA (Japan)
Kumite
Children(male)
13-15
KENSHIRO OKA (Japan) KELVIN PADILLA (Venezuera) KAITO HYUGA (Japan)
TOMOYA TANAKA (Japan)
KOUSEI SINNSITA (Japan)
SHINICHI SHIMOGAIDO (Japan)
MASAKI SHIMADA (Japan)
JOSE ARZOLA (Venezuera)
Kumite
Children(female)
13-15
YUKA NAKAMURA (Japan) AYARI FUJITA (Japan) MEI YOSHIGI (Japan)
NAHORI FUJITA (Japan)
PAOLA VALDIVEZ (Venezuera)
NANAKI FUSA (Japan)
KARIN IKURA (Japan)
FAYE MULVANY (Ireland)
Kumite
Cadet(male)
16-17
KAZUKI UTO (Japan) JONAS ANDERSEN (Denmark) HIROYA KIMOTO (Japan)
MIZUKI KUSAKARI (Japan)
Kumite
Cadet(female)
16-17
AIRI OCHI (Japan) KURUMI IKEHARA (Japan) IRISH JULIENNE S. TERRE (Philippine)
MARINO NAKASHIMA (Japan)
Kumite
Junior/Senior(male)
18 and over
PAUL MCMEEKIN (Scotland) ZAFAR GOLOMHASAN (Sweden) STEVEN SILVESTRO (Scotland)
Ye Peng Fei (China)
GUSTAF WERNER (Sweden)
ROB HARRILL (U.S.A)
TITO CARRILLO (Venezuera)
Chen Qi (China)
Kumite
Junior/Senior(female)
18 and over
LETZAIDA FERNÁNDEZ (Venezuera) BILQUIS AMOD (South Africa) BRIDGET GRANT (Scotland)
LAUREN CRANE (U.S.A)
Kumite
Junior(male)18-20
Dan Holder
YOSIKI TANIGAWA (Japan) YUHI MASATANI (Japan) TAKASHI ICHIYANAGI (Japan)
PEDRO DOMINGUEZ (Venezuera)
Kumite
Junior(female)18-20
Dan Holder
KYOKO MUKAI (Japan) KAZUKI MURANAKA (Japan) KAHO JYONO (Japan)
Kumite
Senior(male)21-35
Dan Holder
AKIHIRO HIRANO (Japan) SHIGEKI SUZUKI (Japan) KAZUTO INOUE (Japan)
DAIKI TATSUMI (Japan)
MATIAS BRISEÑA (Argentine)
MOHAMED HAFEDH IBRAHIM (Tunisia)
SHIZUKA KAJITA (Japan)
PETER HENEBERG (Denmark)
Kumite
Senior(female)21-35
Dan Holder
HARUKA NAKASHIMA (Japan) ELAINE MARTINEZ (Venezuera) KAREN DOLPHIN (Ireland)
HOUDA FOULI (Tunisia)
Kumite
Senior(male)36 and over
Dan Holder
MICHAEL ANDERSEN (Denmark) YOSHIYUKI SHIMIZU (Japan) CHIKARA MARUYAMA (Japan)
LEO MULVANY (Ireland)
RYUICHI NISHINO (Japan)
HIDEYUKI TANAKA (Japan)
JOHN DOLPHIN (Ireland)
ALEXANDER ADAMS (Scotland)
Kumite
Senior(female)36 and over
Dan Holder
JONI SHARRAH (U.S.A) HANAE TAMURA (Japan) NOBUKO KOMAKI (Japan)
CLAIRE HARTE (Ireland)
Team Kumite
Category 1st Place 2nd Place 3rd Place 5th Place
Kumite Team
18 and over
Japan B (Japan) Japan A (Japan) Denmark (Denmark)